Fizykoterapia
Jedną z form fizjoterapii jest
fizykoterapia, w której na ciało oddziałuje się różnymi czynnikami fizykalnymi. Podstawowym zadaniem tej metody jest pobudzanie procesów biologicznych, które zostały przerwane lub zakłócone przez stany chorobowe bądź urazy.
Fizykoterapia wykorzystuje m.in.:
- prąd stały (m.in. galwanoterapia) lub prąd małej częstotliwości (m.in. impulsy trójkątne);
- pole magnetyczne (m.in. magnetostymulacja);
- bodźce termiczne (m.in. krioterapia, sauna);
- światło (m.in. promieniowanie podczerwone i nadfioletowe);
- wodę (m.in. kąpiel solankowa, bicze szkockie).
Terapia prądem
W nowoczesnej medycynie wykorzystuje się również prąd jako bodziec leczniczy. Elektroterapia jest dziedziną fizykoterapii, która skutecznie łagodzi doskwierający ból, z którym nie radzą sobie środki farmakologiczne. Terapia prądem obejmuje takie zabiegi jak:
- galwanizacja – metoda ta wykorzystuje prąd stały i stosowana jest w przypadku np. nerwobólu lub zwyrodnień kręgosłupa;
- jontoforeza – podczas tej formy leczenia wprowadza się do tkanek, za pomocą pola elektrycznego, jony, które m.in. rozmiękczają blizny, pobudzają naczynia krwionośne;
- elektrostymulacja mięśni – ta metoda leczenia wykorzystuje prąd stały impulsowy, który pobudza porażone mięśnie.
Elektroterapia – dla kogo?
W elektroterapii wykorzystuje się różnego rodzaju prądy lecznicze m.in. prąd stały, prądy impulsowe małej częstotliwości, modulowane prądy średniej częstotliwości. Rodzaj terapii zależy od typu schorzenia i dla każdego pacjenta indywidualnie dobierana jest forma leczenia. Taka metoda wskazana jest w przypadku m.in.:
- chorób zwyrodnieniowych,
- skręceń,
- bóli ścięgien Achillesa,
- wysięków śród stawowych,
- bóli mięśni,
- choroby Bechterewa.
UWAGA: elektroterapia nie jest zalecana osobom, które: chorują na nowotwory z przerzutami, hemofilię, arytmię serca; spożyły środki przeciwbólowe; mają gorączkę.
Terapia prądem – dlaczego warto?
Nasze ciało w sporej części zbudowane jest z wody, jony zawarte w płynach sprawiają, że bardzo dobrze przewodzony jest prąd, który aplikowany w odpowiedniej formie może leczyć. Elektroterapia to metoda, która poprawia ukrwienie, zmniejsza napięcie mięśni, przyspiesza wchłaniania wysięków śród stawowych oraz obrzęków. Leczenie prądem chroni również wątrobę oraz żołądek przed zażywaniem tabletek, które poważnie obciążają powyższe organy.
Powrót do strony głównej »
"Ortimed"
Gabinet Fizjoterapii
mgr Justyna Kosecka
Gdańska 53a, Bydgoszcz
(przy SP Nr 58, wjazd od ul. Pomorskiej)
Zobacz mapkę dojazdu
+48 693 889 446
gabinet@ortimed.net
Zapraszam od poniedziałku do piątku po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu godziny.
W medycynie liczy się każde życie - każda najmniejsza szansa uratowania życia.
(Hanna Krall)