Artykuły
Publikacje artykułów
W ciągu kilku minionych lat zostały przyjęte do publikacji w prasie zawodowej 2 moje artykuły. Udzielałam też wypowiedzi do Expresu Bydgoskiego.
2006-10-21Schody zamiast windy (Ekspress Bydgoski)
Nie ma złotej metody w walce z bólami kręgosłupa. Dopasowywana jest indywidualnie do każdego chorego i jego schorzenia. Wiemy, że stres czyni w naszym ciele spustoszenie. Ale to chyba jednak brak aktywności fizycznej jest naszym największym wrogiem. Ruch powinien być takim samym nawykiem jak mycie zębów. Warto wybrać coś dla siebie i spowodować, żeby ruch kojarzył się nam z przyjemnością, a nie z wysiłkiem czy bólem.
Ćwiczenia nie muszą być męczarnią. Codziennie mimo nawału obowiązków, można coś zrobić dla kręgosłupa. Raz w tygodniu polecam basen. Innym razem radzę wejść po schodach zamiast jechać windą. Nie ma czasu na spacer? To zostawmy samochód trochę dalej od miejsca pracy albo wysiądźmy z autobusu jeden przystanek wcześniej. Znana jest terapeutyczna rola tańca. Warto zapisać się do szkoły tańca, czy po prostu czasem wyskoczyć do klubu, żeby rozruszać kości. Jeżeli jednak doznamy mechanicznego uszkodzenia kręgosłupa, coś nam „łupnie” albo z trudem podnosimy się z krzesła po długim siedzeniu, jeśli boli ręka od myszy komputerowej, to lepiej wybrać się do terapeuty. W naszym gabinecie stawiamy na nogi chorych z różnymi dolegliwościami bólowymi. Przyjmują lekarze, przeprowadzamy wszelkie zabiegi fizjoterapeutyczne.
Poza masażami i stosowaniem różnych technik manualnych, uczymy pacjenta relaksacji i rozluźnienia i indywidualnie z nim ćwiczymy.
2006-05-08Bądźmy fit o każdej porze roku (Ekspress Bydgoski)
Zdrowie. Ruch to doskonały lek na wszystko, który trzeba jednak umiejętnie dawkować. Jak rozbudzić organizm po zimowej przerwie? Można zacząć pomału. Zamiast windy wybierzmy schody, a z samochodu przesiądźmy się na rower.
Pani Krystyna jest sekretarką, więc większość dnia spędza za biurkiem. - Praca, dom i dodatkowe kursy... Prawdę mówiąc nie ma czasu, by zapisać się na aerobik czy siłownię - wyznaje nasza rozmówczyni. Praca za biurkiem siedzący tryb życia sprawiają, że tracimy formę. Eksperci zapewniają jednak, że są skuteczne i nie zawsze czasochłonne sposoby, by je odzyskać.
Najpierw trzeba wybrać swoja ulubioną formę aktywności fizycznej i dawkować ją powoli - radzi fizjoterapeutka z centrum rehabilitacji, Justyna Kosecka. - Wówczas ruch będzie prawdziwą przyjemnością, a nie obowiązkiem połączonym z bólem mięśni.
Do codziennych treningów, joggingu czy długich przejażdżek rowerem trzeba się jednak dobrze przygotować. Nasza aktywność fizyczna powinna przejawiać się w każdej czynności. - Np. zamiast windy wybierać schody, po zakupy, zamiast samochodem, wybierzmy się rowerem lub pieszo. Jeśli ktoś korzysta z komunikacji miejskiej, może wysiąść jeden- dwa przystanki wcześniej i spacerkiem udać się do celu. Także w pracy, może wykonywać proste ćwiczenia, jak przysiady czy głębokie wdechy. Te banalne czynności sprawia, że organizm będzie lepiej dotleniony- zapewnia fizjoterapeutka. - a najważniejsza jest systematyczność. Jeżeli jednego dnia wybieramy się na spacer, następnego możemy popływać, a innego iść pieszo na zakupy. W ten sposób spędzimy aktywnie każdy dzień, nie popadając w rutynę - dodaje.
Wiek czy problemy zdrowotne nie są przeciwwskazaniami do aktywności fizycznej. Co najwyżej, mogą ją ograniczać. Natomiast nie należy z niej całkowicie rezygnować, gdyż nawet umiarkowany ruch chroni przed miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym czy nadwagą. Przygotowując się do jakiegokolwiek wysiłku fizycznego, trzeba pamiętać o diecie bogatej w witaminy, minerały, mikro - i makroelementy.
Powrót do strony głównej »